Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbHMarketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH
Region turystycznyRegion gospodarczyRegion kulturowyZarząd Regionu

Górne Łużyce.Delektować się

Kulinarna ekspedycja odkrywcza

Z górno-łużyckiej gościnności najlepiej korzystać przy regionalnych specjałach z miejscowych składników. Górno-łużycki Festiwal Smaku w lecie oraz Tydzień Rybny jesienią są do tego doskonałą okazją.

www.lausitzer-fischwochen.de

W górno-łużyckiej Krainie Łąk i Stawów z wyjątkowym rezerwatem biosfery UNSECO starej tradycji odławiania towarzyszy bogaty program imprez. Obfite posiłki z miejscowych ryb, takich jak karpie, sandacze, sumy, szczupaki czy liny są przysmakami kulinarnymi. Przygotowuje się je jako zupę rybną, specjalne menu rybne lub jako ryby wędzone. Jest czego kosztować.

Innymi przysmakami Górnych-Łużyc, których należy koniecznie spróbować są kiełbaski z Kamenz z musztardą z Budziszyna (Bautzner Senf), olej lniany z twarogiem oraz, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia, pierniki z Pulsnitz. Tak różnorodne jak sam region jest górno-łużyckie piwo. Jeden z najpyszniejszych winiaków pochodzi także stąd - z Wilthen. A wszyscy ci, którym po wycieczce po Górnych Łużycach i trójkącie trzech państw szczególnie chce się pić zaspokoją pragnienie wodą mineralną z Oppach oraz łużyckimi sokami owocowami.

Restauracja Fichtestube w Rammenau

Restauracja Fichtestube w Rammenau

Rybacy

Rybacy