Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbHMarketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH
Region turystycznyRegion gospodarczyRegion kulturowyZarząd Regionu

Kultura Górnych Łużyc

Różnorodność typowych dla tego regionu imprez sprawia, że Górne Łużyce są prawdziwym przeżyciem kulturalnym. Ich autentycznymi kulisami są także historyczne miasta Budziszyn, Europejskie Miasto Görlitz/Zgorzelec, Kamenz, Löbau, Lubań w Polsce oraz Zittau, które w Średniowieczu wspólnie założyły „Górnołużycki Związek Sześciu Miast“ (Oberlausitzer Sechsstädtebund). Związek ten dawał podróżującym wzdłuż „via regia“ eskortę i ochronę, przyczyniając się do dobrobytu i władzy tych miast. Świadczą o tym dzisiaj jeszcze zamki obronne oraz bogata architektura domów mieszczańskich.

Inny szlak - „via sacra“ – prowadzi przez tysiąc lat kultury i historii sakralnej Górnych Łużyc, Śląska i Czech. Łączy ona bogato wyposażone klasztory, takie jak Opactwo St. Marienstern (Św. Gwiazdy Matki Boskiej) z perłami sakralnymi, takimi jak „Zittauer Fastentuch“ (Sukno Postne w Zittau). Zamek Frýdlant jako posiadłość naczelnego wodza Albrechta von Wallenstein jest tylko jednym z najbardziej znaczących miejsc wzdłuż tego szlaku, który tworzył historę Europy.

Romantyczne zamki, parki i ogrody należą również do historycznej spuścizny Górnych Łużyc. Założony w stylu angielskim park „Pückler-Park Muskau“ należy od roku 2004 do Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. O każdej porze roku warto odwiedzić najpiękniejszą w Saksonii ziemską posiadłość barokową w Rammenau z jej wspaniałym zamkiem i przepięknym ogrodem.

Broszura "Via Sacra - Begegnungen die berühren"

Broszura „Via Sacra - Begegnungen die berühren"

Klasztor St. Marienthal

Klasztor St. Marienthal

Park Księcia Pücklera w Mużakowie

Park Księcia Pücklera w Mużakowie