Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbHMarketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH
Prázdninový regionHospodářský regionKulturní regionRegionální management

Johanitská komenda sv. Zdislavy

Johanitská komenda sv. ZdislavyObjevení:
Odborné znalosti, neústupnost a detektivský ostrovtip se v roce 1991 co nejlépe spojovaly v severočeském městě Český Dub/Böhmisch Aicha: Ředitel Podještědského muzea v Českém Dubu a jeho pracovníci narazili pod činžovním domem na dávný svět. Napřed sonda, která byla spuštěna mezi zdivem do hloubky, vedla až do 13. století. Provedené vykopávky potvrdily však: Byla znovu objevena komenda (správní centrum) rytířského řádu johanitů. Dlouhá léta komenda byla známa pouze ze starých dokumentů, provedené stavebně-historické průzkumy byly marné. To byla však archeologická sensace: Komenda johanitů je jednou z nejstařích historických unikátů v severních Čechách.

Podzemní svět:
Návštěvníkovi se otevírá systém podzemních chodeb a prostor v pozdně románsko-gotickém slohu. Dodnes se zachovaly vstupní sál kláštera se třemi křižovými klenbami a dvěma okénky, přízemní kaple sv. Jana Křtitele, menší místnost a 80 metrů dlouhá úniková chodba. V kryptě pod kaplí jsou uloženy ostatky 75 johanitských řeholníků. Ale v roce 2003 došlo ještě k jednomu velice vzácnému objevu v areálu komendy: byl nalezen v hrobě jednoho z johanitů bronzový kříž s osmi drahokamy a Kristem s královskou korunou.

Zakladatel:
Johanitská komenda měla zabezpečit obchodní stezku mezi Prahou a Lužicí. Komenda byla založena sv. Zdislavou z Lemberka a jejím manželem Havlem(Gallus). Zdislava byla patronka chudých, nemocných lidí a rodin a byla před několika lety prohlášena papežem za svatou. V Českém Dubu/Böhmisch Aicha byl i objeven špitál, ve kterém sv. Zdislava ošetřovala a léčila nemocné, jehož ostatky si můžete prohlédnout.

Johanitská komenda sv. Zdislavy Johanitská komenda sv. Zdislavy Johanitská komenda sv. Zdislavy

 

Otevřeno:

od dubna do září
středa – neděle
9.00 – 12.00 hod.
13.00 – 16.00 hod.

Začátek posledního výkladu 14.30 hod.

Vstupné:

základní:
50,00 Kč

snížené:
25,00 Kč 

Děti do 6 let zdarma

Výlety do okolí:

Liberec
Metropole v severních
Čechách, první písemná zpráva z roku 1352, na bývalé obchodní stezce Čechy – Žitavsko – Braniborsko, město i nazýváno „Vídeň severu‘. Radnice a městské divadlo v novorenesančním slohu, Valdštejnské domky, Stavba smíření – Liberecká knihovna s největší sbírkou německých knih v České republice.

Kostel sv. Jakuba
První zmínky z roku 1363.
Kazetový strop z roku 1722, složený z 91 čtverců, z nichž s 60 figurálními malbami k legendě o sv. Jakubovi. Z konce 18. století pochází v přilehlé kostnici oltář sestavený z lidských lebek a kostí.

Zámek Sychrov
Významný historizující stavba zámku, výstavba barokního zámku v dekorativním románském slohu z 19. století, nyní novogotická podoba, má 40 přístupných sálů a prostor, je obklopen anglickým parkem.

Hrad a zámek Frýdlant
Představuje spojení středověkého hradu a renesančního zámku. V třicetileté válce majetkem Albrechta z Valdštejna (známý jako vévoda frýdlandský, tehdy jedna z nejvýznamnějších osobností Evropy). Zámek má více než 50 zpřístupněných prostor, sloužil jako vzor románu ZÁMEK Franze Kafky.

 

Faltblatt „Johanitská komenda Český Dub/Böhmisch Aicha”

Faltblatt „Johanitská komenda Český Dub/Böhmisch Aicha”

Kontakt

Podještědské Muzeum
Svobody 32/IV
CZ-463 43 Český Dub

tel./fax: +420 (485) 147090

www.muzeumceskydub.cz
muzeumceskydub@iol.cz