Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbHMarketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH
Region turystycznyRegion gospodarczyRegion kulturowyZarząd Regionu

Bazylika św. Wawrzyńca i św. Zdzisławy

Bazylika św. Wawrzyńca i św. ZdzisławyUwielbienie.
Od stuleci już naród czeski czci świętą Zdzisławę von Lämberg/Lemberk (ok. 1220-1252) za jej czyny dowodzące miłości bliźniego i za jej głęboką pobożność. Uchodzi ona za czeską patronkę chorych, biednych i rodzin. Dla Niemców jest ona porównywalna z ElżbietąTuryńską (1207-1232). Podania mówią o licznych cudownych uzdrowieniach. W roku 1995 odbyła się kanonizacja Zdzisławy. Swoje miejsce ostatniego spoczynku znalazła ona w klasztorze dominikańskim w czeskim Jablonné v Podještědí/ niem. Deutsch Gabel, który założył jej małżonek, Havel (Gallus) von Lämberg/Lemberk.

Budowla barokowa.
Z początkiem XVIII stulecia pochodząca z czeskiej szlachty rodzina Berken von der Duba/ Berka z Dubé dała zlecenie zbudowania – nad grobem – kościoła w stylu barokowym, który stał się później miejscem pielgrzymek. Budowlę projektował słynny austriacki architekt Jan Łukasz Hildebrandt. Robi ona duże wrażenie na zwiedzających dzięki swojej olbrzymiej kopule. Fasada jest ozdobiona licznymi, pochodzącymi z roku 1711 statuami. Biało-czerwona bazylika z widocznym już z daleka zielonym dachem należy do najznaczniejszych budowli barokowych Europy Środkowej. Była ona wzorem dla zbudowanego za czasów cesarza Leopolda II wiedeńskiego kościoła św. Piotra.

Od nowa.
Po latach komunistycznych represji dominikanie mogą znowu od roku 1990 działać w swoim pierwotnym klasztorze. I tak poświęcają się oni spotkaniom i idei pojednania między Czechami i Niemcami w regionie przygranicznym. Gdy pociągnie się za sznur dzwonka klasztornej bramy, zakonnicy chętnie prezentują zwiedzającym bogato zdobiony kościół. Na szczególną uwagę zasługuje rzeźbiona statua Matki Boskiej (sprzed 1510 r.). Z nawy kościoła widoczny jest grobowiec z trumną św. Zdzisławy. We- wnątrz krypty 24 obrazy namalowane na materiale z miedzi przedstawiają sceny z jej życia. Podziemne krypty sięgają do 39 m głębokości poniżej poziomu samego kościoła. Poza budowlą można się przejść do źródła leczniczego Zdzisławy.

Bazylika św. Wawrzyńca i św. Zdzisławy Bazylika św. Wawrzyńca i św. Zdzisławy Bazylika św. Wawrzyńca i św. Zdzisławy

Godziny otwarcia:

nie ma stałych godzin otwarcia,
po uprzednim uzgodnieniu
w poniedziałek - zamknięte

Oprowadzania:

w języku czeskim,
niemieckim i angielskim
oprowadzanie trwa 0,5 - 1,0 godz.

Ceny wstępu:

osoby dorosłe – 30,00 KC
(ze zniżką – 20,00 KC)

Pielgrzymki (wybór):

Główna pielgrzymka do św. Zdzisławy – w ostatnią sobotę w maju.
Pielgrzymka do „Perły czeskiej szlachty” – ostatnia niedziela czerwca.
Niemiecka pielgrzymka w lipcu. Pielgrzymka ku czci św. Wawrzyńca – druga niedziela sierpnia

Cele wycieczkowe:

Liberec / Reichenberg
Metropolia w Północnych Czechach, pierwsze wzmianki z r. 1352. Miasto
położone na byłej drodze handlowej: Północne Czechy-Żytawa-Brandenburgia. Zwane „Wiedniem Północy”: ratusz i teatr miejski w stylu neorenesansowym, Domy Wallensteina.

„Dom Pojednania” – biblioteka z największym w Czechach zbiorem
książek w języku niemieckim.

Doksy / Hirschberg
nad jeziorem Mácha Założenie w roku 1366 największego
(30 ha) w Północnych Czechach obszaru jeziornego przez cesarza Karola IV. Położony nieopodal zamek Bezdez/Bösig. Zbudowany w roku 1264 jako twierdza i siedziba królewska, później klasztor oraz miejsce pielgrzymek, obecnie ruiny służą wielu czeskim artystom jako inspiracja dla ich prac.

Kościół p.w. św. Jakuba
w Letařovicach / Letarschowitz

Pierwsze wzmianki z r. 1363. Pochodzący z roku 1722 plafon kasetowy jest złożony z 91 kwadratów, w tym 60 wypełnionych jest malarstwem ludowym z tematyką podań o św. Jakubie. Ołtarz w kaplicy kostnej utworzony z kości i czaszek (koniec XVIII stulecia).

Jablonec nad Nysą /
Gablonz a. d. Neiße

Miasto zasłynęło dzięki produkcji biżuterii. W roku  1785 powstała pierwsza fabryka szkła, która wkrótce była znana w całej Europie. Muzeum Szkła i Biżuterii, pała- ce w stylu secesji, kościół  p.w. Św. Serca Jezusowego i ratusz z roku 1932.

 

Kontakt

Bazylika św. Wawrzyńca i św. Zdzisławy
Klasztor dominikański
CZ-471 25 w Jablonné v Podještědí

Telefon / Fax: +42 (424) 762105

www.zdislava.cz
farnostjvp@volny.cz