Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbHMarketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH
Region turystycznyRegion gospodarczyRegion kulturowyZarząd Regionu

Kościół wiejski w Cunewalde największy w niemczech ewangelicki kościół wiejski

Ewangelicki kościół wiejski w Cunewalde

Ewangelicki kościół wiejski w Cunewalde

Superlatyw.
W roku 1993 Gmina Ewangelicko-Luterańska w Cunewalde zwróciła się do wszystkich urzędów kościelnych krajów związkowych i otrzymała potwierdzenie: jej Dom Boży, posiadający 2.632 miejsca siedzące, jest największym ewangelickim kościołem wiejskim w całych Niemczech. Poprzednia budowla, sięgająca jeszcze średniowiecza, stała się po wojnie trzydziestoletniej za mała w wyniku szybko rozrastającej się gminy, obejmującej cztery wsie. Jak wtedy było w zwyczaju, wielkość nowej budowy była obliczana na podstawie „połowy liczby dusz” danych miejscowości. Kościół został zbudowany w latach 1781-1793 również dzięki datkom biednych tkaczy, którzy wtedy stanowili większość mieszkańców. Także loteria z 14 tys. losów przyczyniła się do finansowania nowej budowy kościoła. 

Wyposażenie.
Na zewnątrz jasnoszara, zrekonstruowana w latach 2003-2004, budowla z jej 61-metrową wieżą i stromym czterospadkowym dachem czyni wrażenie na zwiedzających. Wewnątrz oddziaływuje ona dzięki trzem emporom i klasycystycznej formie wyrazu przejrzyście, jasno i swobodnie. Pochodzące z roku 1450 figury apostołów i ambona z roku 1656 przypominają o poprzednim kościele. Organy z roku 1840 – należące do najpiękniej brzmiących w całych Górnych Łużycach – są najważniejszym dziełem urodzonego w Neugersdorf Chrystiana Fryderyka Reißa. Powiązania z Czechami symbolizują duże kryształowe lichtarze (1817 r.) z Jablonecu nad Nysą/Gablonz. Dziełem żytawskim są witraże z medalionami Marcina Lutra i Filipa Melanchtona. Doszły one z końcem XIX stulecia w wyniku klasycystycznego urządzenia wnętrz. Wtedy też powstał  ołtarz i obrazy ścienne.  

Morze świateł.
Nie tylko swojej wielkości zawdzięcza kościół wiejski swoją sławę, ale również „pochód świateł” w Wigilię przyczynia się do tego. Ten jedyny w swoim rodzaju zwyczaj sięga roku 1817. Dzieci i konfirmanci zbierają się z kunsztownie wykonanymi piramidami świetlnymi przy ołtarzu i tworzą istne morze światła jako kulisy do chorału „Hosanna” kompozytora z Herrnhutu, Christiana Gregora.

Ewangelicki kościół wiejski w Cunewalde Ewangelicki kościół wiejski w Cunewalde Ewangelicki kościół wiejski w Cunewalde Ewangelicki kościół wiejski w Cunewalde

Zwiedzanie:

nie ma stałych godzin otwarcia,
proszę się zgłosić
w pobiskiej plebanii

Wstęp wolny, uprasza się o datek

Oficjalne oprowadzania:

maj – październik
w piątek o godz. 15.00

Oprowadzanie grup
25,00 €

Na życzenie gra na organach
25,00 €

Cele wycieczkowe:

Domy o konstrukcji wiązanej – jedyny w swoim rodzaju w całej Europie ludowy sposób budownictwa

Schirgiswalde – „Perła Górnych Łużyc”

Kościół w Crostau (organy organmistrza Silbermanna)

Wieża króla Fryderyka Augusta w Löbau

Kaplica Loretańska Rumburk/Rumburg (CZ)

Kościół Pielgrzymkowy Flilipov/Philippsdorf (CZ)

 

Kontakt

Ewangelicko-Luterańska Gmina Kościoła w Cunewalde
Kontakt: pastor Heino Groß
Kirchweg 1
02733 Cunewalde

Telefon: +49 (35877) 27431
Fax: +49 (35877) 27444

www.cunewalde-pfarramt.de
cunewalde.pfarramt@t-online.de