Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbHMarketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH
Region turystycznyRegion gospodarczyRegion kulturowyZarząd Regionu

Komandoria Joannitów p.w. ś.w. Zdzisławy

Komandoria Joannitów p.w. ś.w. Zdzisławy Odkrycie.
Prawdziwym szczęściem było skumulowanie w półno- cnoczeskim mieście Czeski Dub w roku 1991 wiedzy fachowej, wytrwałości i detektywistycznego zmysłu: kierownik Muzeum Miejskiego i jego współpracownicy natknęli się pod jedną kamienicą czynszową na dawno minione czasy. Z powrotem do XIII stulecia zawiodła ich najpierw tylko sonda, którą wsunięto w głąb fundamentów. Następnie wykopaliska przyniosły zaskakujące potwierdzenie: odkryły one tutejszą, założoną w roku 1220 Komandorię (jednostkę administracyjną) zakonu joannitów. Do tej pory wiedziano o niej tylko na podstawie dokumentów i szukano na próżno w wielu miejscach. Archeologiczna sensacja stała się faktem: Komandoria joannitów jest jednym z najstarszych, zachowanych, sięgających jeszcze średniowiecza miejsc w Północnych Czechach.  

Podziemia.
Zwiedzający odkryje pod kamienicą cały system korytarzy i pomieszczeń w stylu późnoromańskim i gotyckim. Zachowała się sala wejściowa klasztoru z trzema sklepieniami krzyżowymi i dwoma oknami, kaplica św. Jana Chrzciciela, prezbiterium i liczący 80 m długości korytarz dla celów ucieczki. W krypcie znajdują się prochy 75 joannitów. Ale ta sensacja, to jeszcze nie wszystko: w roku 2003 dokonano następnego odkrycia. W jednym z grobów joannitów znaleziono cenny krzyż z brązu, ozdobiony ośmioma kamieniami szlachetnymi, z ukrzyżowanym, ukoronowanym cierniową koroną, Jezusem Chrystusem.

Fundatorzy.
Komandoria joannitów służyła niegdyś jako ochrona drogi handlowej między miastami Żytawą i Pragą. Założona została przez Zdzisławę von Lämberg/Lemberk i jej małżonka, Havela (Gallus). Zdzisława uchodzi za patronkę biednych, chorych i rodzin, a jej kanonizacja miała miejsce przed kilku laty. W międzyczasie w Czeskim Dubie/Böhmisch Aicha odkryto również szpital, w którym przypuszczalnie działała św. Zdzisława, a jego pozostałości są również udostępnione zwiedzającym.

Komandoria Joannitów p.w. ś.w. Zdzisławy Komandoria Joannitów p.w. ś.w. Zdzisławy Komandoria Joannitów p.w. ś.w. Zdzisławy

Godziny otwarcia:

kwiecień – wrzesień
od środy do niedzieli
w godz. 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00

Ostatnie oprowadzanie rozpoczyna się o godz. 14.30.

Ceny wstępu:

osoby dorosłe –
50,00 KC

ze zniżką
25,00 KC

Dzieci do 6 lat – wstęp wolny

Cele wycieczkowe:

Liberec / Reichenberg
Metropolia w Północnych Czechach, pierwsze wzmianki z r. 1352. Miasto
położone na byłym szlaku handlowym: Czechy Północne-Żytawa-Branden- burgia. Zwany „Wiedniem Północy”: ratusz i teatr miejski w stylu neorenesansowym, Domy Wallensteina.

„Dom Pojednania” – biblioteka z największym w Czechach zbiorem książek w języku niemieckim.

Kościół p.w. św. Jakuba
w Letařovicach/Letarschowitz Pierwsze wzmianki w r. 1363. Pochodzący z roku 1722 plafon kasetowy jest złożony z 91 kwadratów, w tym 60 wypełnionych malarstwem ludowym o tematyce podań o św. Jakubie.
Ołtarz w kaplicy kostnej utworzony z kości i czaszek (koniec XVIII stulecia).

Pałac w Sychrov / Sirow
Znacząca budowla pałacowa w stylu architektury historyzmu. W XIX w. rozbudowa pałacu barokowego w dekoracyjnym stylu romantyki, obecnie sylwetka neogotycka. Posiada 40 dostępnych dla zwiedzających sal i pomieszczeń. Angielski park krajobrazowy.

Pałac w Frỳdlant / Friedland
Stanowi połączenie wczesnogotyckiego zamku i renesansowego pałacu.
Podczas wojny trzydziestoletniej był w posiadaniu Wallensteina (jako „Frydlantczyk” słynny wówczas w całej Europie). Pałac posiada ponad 50,
otwartych dla zwiedzających wnętrz. Był  jednym z prototypów dla powieści Kafki „Zamek”.

 

Kontakt

Muzeum Podještědskie
Svobody 32/IV
CZ-463 43 Český Dub

Telefon / Fax: +42 (485) 147090

www.muzeumceskydub.cz
muzeumceskydub@iol.cz