Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbHMarketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH
Region turystycznyRegion gospodarczyRegion kulturowyZarząd Regionu

Kościoł Nawiedzenia NMP w Hejnicach/Haindorf

Kościoł Nawiedzenia NMP w Hejnicach/Haindorf Legenda.
Geneza kościoła Nawiedzenia NMP w północno- czeskich Hejnicach/Haindorf jest owiana legendą: ciężko chora kobieta wraz ze swym dzieckiem została cudownie uzdrowiona, ponieważ ojciec rodziny posłuchał  prośby anioła i powiesił na drzewie lipowym wizerunek Matki Boskiej, który nabył  u sny- cerza w pobliskim mieście Żytawie. Owe drzewo, a później i jego pniak, ze statuą „Mater Formosa” („Szlachetna Urocza Matka”) stał o się bardzo szybko miejscem pielgrzymek.

Pielgrzymi.
Od 1211 roku figurka Maryi była zabudowywana ciągle większymi kaplicami i kościołami, ponieważ nieustannie wzrastała liczba pielgrzymów. Hejnice/Haindorf osiągnęło rangę ważnego miejsca pielgrzymek, drugiego pod względem wielkości w okresie byłej monarchii nad Dunajem. Obecnie przyjeżdża tu rocznie do poświęconego w roku 1725 kościoła barokowego ok. 120 tys. pielgrzymów i zwiedzających. Dwuwieżowa bazylika powstała wg projektu praskiego architekta włoskiego pochodzenia Marcusa Antoniusa Canevallego. Jest ona największym Domem Bożym w Północnych Czechach.

Kosztowności.
Ponad ołtarzem głównym wznosi się cudowny obraz „Mater Formosa”. Dalszym klejnotem w tym tak bogato wyposażonym kościele jest ołtarz polny Albrechta von Wallensteina/Valdštejna z roku 1637. Wzrok przybysza przyciąga również mierząca 15 m szerokości i 35 m wysokości kopuła główna z malarstwem na suchym tynku, tzw. „al secco”. Z kościołem graniczy były klasztor franciszkanów – dzisiaj „Międzynarodowe Centrum Odnowy Duchowej”. Jeszcze z początkiem lat 90-tych XX wieku teren ten był  po dziesięcioleciach rządów komunistycznych zupełnie podupadły. Odnowa duchowa i duchowna szła w parze z odnową budowlaną. Były klasztor odzyskał znowu swój „genius loci”. Stał  się miejscem wyciszenia i kontemplacji, oferuje dobre warunki dla odczytów, seminariów, imprez artystycznych i rozmów. Jako nowocześnie wyposażone założenie nie pozostawia żadnych niespełnionych życzeń swoich gości. Do wypoczynku i rozmyślań zachęcają również krużganek oraz duży ogród klasztorny.

Kościoł Nawiedzenia NMP w Hejnicach/Haindorf Kościoł Nawiedzenia NMP w Hejnicach/Haindorf Kościoł Nawiedzenia NMP w Hejnicach/Haindorf

Zwiedzanie:

od poniedziałku do niedzieli
w godz. 9.00 - 14.00

wstęp: 60,00 KC
1-godzinne oprowadzania
w języku czeskim
i niemieckim.
Dla gości hotelowych
również oprowadzania
wieczorem.

Nabożeństwa:

w językach: czeskim

Kalendarz pielgrzymek:

8 maja – pielgrzymka dla pojednania
1 lipca – pielgrzymka z okazji poświę-
              cenia kościoła (pielgrzymi czescy)
2 lipca – pielgrzymka z okazji poświę-
              cenia kościoła (pielgrzymi niemieccy)

Imprezy:

Od maja do października
koncerty organowe

Cele wycieczkowe:

Lázne Libverda / Bad Liebwerda
Znane od XVI stulecia, bogate w kwas węglowy źródła lecznicze. Od 1782 roku uzdrowisko. Domy zdrojowe w stylu empirowym. Słynni goście uzdrowiska to m.in.: Karol Maria von Weber i Aleksander von Humboldt.

Jizerské Hory / Iser-Gebirge
Popularne okolice wypoczynkowe (do 1.124 m wysokości) w lecie i zimie. Godne zobaczenia skały, wodospady, rozległe torfowiska i górskie łąki. 

Liberec / Reichenberg
Metropolia w Północnych Czechach, pierwsze wzmianki w r. 1352. Miasto
położone na byłej drodze handlowej: Północne Czechy-Żytawa-Branden-Burgia, zwane „Wiedniem Północy”: ratusz i teatr miejski w stylu neorenesansowym, Domy Wallensteina.

„Dom Pojednania” – biblioteka z największym w Czechach zbiorem
książek w języku niemieckim.  

Pałac w Frỳdlant / Friedland
Stanowi połączenie wczesnogotyckiego zamku i renesansowego pałacu. Podczas wojny trzydziestoletniej był w posiadaniu Wallensteina (jako „Frydlantczyk” słynny wówczas w całej Europie). Pałac posiada
ponad 50 otwartych dla zwiedzających wnętrz. Był  jednym z prototypów dla powieści Kafki „Zamek”.

 

Kontakt

Międzynarodowe Centrum Odnowy Duchowej
Klášterní 1
CZ-46362 Hejnice

Telefon: +42 (482) 360211
Fax: +42 (482) 360299

www.mcdo.cz
mcdo@mcdo.cz