Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbHMarketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH
Region turystycznyRegion gospodarczyRegion kulturowyZarząd Regionu

Świątynia Wang kościół o konstrukcji słupowej w Karpaczu

Świątynia Wang kościół o konstrukcji słupowej w Karpaczu Geneza.
Świątynia Wang została zbudowana na przełomie XII i XIII stulecia nad jeziorem Vang w południowej Norwegii. Dzisiaj stoi ona w Karpaczu - w polskich Karkonoszach. Czy jest to cudem? Nie, lecz wynikiem akcji ratowniczej tego cennego zabytku architektury Wikingów. Dzięki inicjatywie norweskiego malarza Jana Christiana Dahla, przewidziana do rozbiórki świątynia została nabyta przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Zdemontowany i zapakowany w skrzyniach kościół został  przewieziony statkiem i powozami konnymi przez Szczecin i Berlin na Śląsk, który był  wówczas pruską prowincją.

Konstrukcja.
Kościół  wzniesiono zgodnie z oryginałem jako podarunek dla evangelików u podnóża Śnieżki (1.602 m) i poświęcono w obecności króla w roku 1844. Powstała również oddzielna dzwonnica kamienna, która miała obwieszczać w górach Orędzie Boże. Wykonane z mocno żywicznej sośniny pionowe słupy ściany kościelnej nadały mu charakter konstrukcji słupowej. Okrężne przejście wokół wnętrza kościoła służyło niegdyś jako ochrona przed zimnem i miejsce pokuty, ale także do odstawienia broni oraz sieci rybackich. Zaledwie 30 kościołów tego typu – a świątynia Wang jako jedyna poza granicami Norwegii – zachowało się do dnia dzisiejszego.

Drzeworytnictwo.
Ok. 200 tys. zwiedzających rocznie podziwia ten zabytek sztuki krajów skandynawskich. Węże – splecione niczym pędy winnych latorośli, lwy szczerzące kły, rozwarte smocze paszcze, twarze Wikingów z rozdwojonym językiem – portale, drzwi, kolumny i inne elementy konstrukcji są ozdobione oryginalną wikingowską sztuką snycerską. Jest możliwe, że kolumny z wyrzeźbionymi zwierzętami, roślinami i maskami służyły niegdyś jako maszty na wikingowskich statkach. Wykonany z drzewa dębowego krzyż z roku 1844, ukrzyżowany Zbawiciel – sporządzony z drzewa lipowego w roku 1846 – oraz chrzcielnica w stylu dolnośląskiego baroku należą do elementów artystycznych z nowszych już czasów.

Świątynia Wang kościół o konstrukcji słupowej w Karpaczu Świątynia Wang kościół o konstrukcji słupowej w Karpaczu Świątynia Wang kościół o konstrukcji słupowej w Karpaczu

Godziny otwarcia:

od poniedziałku do soboty
w godz. 09.00 – 18.00
niedziela: godz. 11.30 – 18.00
(od 15 kwietnia do
31 października)

od poniedziałku do soboty
w godz. 09.00 – 17.00
niedziela: godz. 11.30 – 17.00
(od 1 listopada do 14 kwietnia)

Wstęp:

płatny

Odczyt z taśmy:

co kwadrans w języku
niemieckim, czeskim,
polskim, norweskim,
francuskim i rosyjskim
(tekst pisemny w języku
hiszpańskim)
Nie przyjmuje się
rezerwacji oprowadzań.

Nabożeństwa:

w niedzielę i święta
godz. 10.00

Cele wycieczkowe:

Wieża mieszkalna
w Siedlęcinie

Typowa budowla frankońska. Ważny zabytek z okresu średniowiecza. Malowidła ścienne w Sali Rycerskiej stanowią jedyny znany przykład fresków świeckich z połowy XIV wieku na Śląsku.

Karkonosze
Trzecie pod względem wielkości góry w Europie Środkowej. Park Narodowy po stronie polskiej i czeskiej. Postać podań ludowych. Duch Gór – Liczyrzepa. Malarstwo
pejzażowe m. in. Caspara Davida Friedricha i Ludwiga Richtera. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.

Dom Gerharta Hauptmanna
Po niemiecku nazywany „Haus Wiesenstein” w Jagniątkowie (dzielnica Jeleniej Góry). Dom, w którym pisarz mieszkał  do swojej śmierci w roku 1946. Hol z freskami pędzla mistrza Avenariusa (1922 r.). Obecnie mieści Muzeum im. Gerharta Hauptmanna i Polsko-Niemieckie Centrum Spotkań.

Pałac w Mysłakowicach
Leży w Kotlinie Jeleniogórskiej, posiadającej 36 zamków, pałaców, dworów i założeń parkowych. W roku 1832 przebudowano dwór pod egidą architekta Karla Friedricha Schinkela na pałacyk w stylu angielskim. Letnia rezydencja króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.

 

Faltblatt „Świątynia Wang - Kościół o konstrukcji słupowej w Karpaczu”

Faltblatt „Świątynia Wang - Kościół o konstrukcji słupowej w Karpaczu”

Download Faltblatt

Kontakt

Świątynia Wang, Parafia Ewangelicko-Augsburska Wang
ul. Na Śnieżkę 8
PL-58-540 Karpacz

Telefon: +48(75) 7619228
Fax: +48 (75) 7528293

wang@wang.com.pl
www.wang.com.pl