Kaplica loretańska w Rumburku jest barokową dominantą w Północnych Czechach, związaną z nazwiskiem wybitnego architekta Johanna Lucasa Hildebrandta (1668–1745) oraz rzeźbiarza Franza Bienera (1682–1742). Ten otwarty przez cały rok zabytek oferuje rodzinom z dziećmi specjalne oprowadzanie, koncerty i wystawy. Owo miejsce kultu ma ponad 300 lat. Odprawiane są tu regularnie msze święte oraz nabożeństwa drogi krzyżowej i "Świętych Schodów". Kaplica loretańska powstała dzięki życzeniu księcia Antona Floriana von Liechtensteina, aby stworzyć kopię „świętego domu Loreto” w Rumburgu. Obszar ten, na który składają się dawny konwent kapucynów z drogą krzyżową, świętymi schodami, kaplicą loretańską i kościołem klasztornym św. Wawrzyńca, został ostatnimi laty odrestaurowany. Jest niczym podręcznik architektury. Znajdziemy tu sztukę z XVII i XVIII wieku.
Kaplica loretańska w Rumburku jest spokojną wyspą, na której czas biegnie własnym rytmem. Po roku 1950 kaplica ta była częścią kościoła kapucynów pw. św. Wawrzyńca, obecnie jest administrowana przez rzymsko-katolickiej wspólnoty parafialnej Rumburka. Odwiedzający mają dwie możliwości – mogą uczestniczyć w oprowadzaniu lub korzystać z ciszy i spokoju tego miejsca.
Kapucynom zlecono na początku XVIII w. opiekę nad nowo wybudową kaplicą loretańską. Książę Anton Florian von Liechtenstein, który kupił panowanie nad Rumburgiem w 1681, zlecił wzniesienie kaplicy w latach 1704–1707 według planów wiedeńskiego architekta Johanna Lucasa Hildebrandta. Późniejszy cesarski architekt nadworny dokonał pomiarów gruntu i opracował w 1707 opracował wielki, aczkolwiek niezrealizowany projekt obwodowych budynków wokół Świętego Domu. Miał powstać owal z 14 kaplicami, pełnym przepychu internatem dla członków chóru chłopięcego oraz kaplicą chóralną.
Kaplica w Rumburku ze swoją sztukaterią i rzeźbami należy do najcenniejszych w Republice Czeskiej. Rzeźby sybilli i proroków są dziełami sztuki lichtensztańskiego nadwornego rzeźbiarza Franza Bienera, który stworzył również statuy na balustradzie przed wejściem. Obiektem adoracji, poza właściwym Świętym Domem, jest kopia Czarnej Madonny loretańskiej (1694) – prezent otrzymany przez księcia Antona Floriana von Liechtensteina od papieża Innocentego XII. W latach 1743–1755 wzniesiono drogą krzyżową, a w 1767–1770 Święte Schody (Scala Sancta). Symbolizują one schody domu Piłata. Od czasu ich postawienia nie doszło już do żadnych przebudowań. Charakterystyczne są bogate zdobienia malarskie na sufitach i ścianach. Unikatowe jest obszerne zastosowanie polichromii – drewniane statuy z XVIII w., które przy Świętych Schodach pokazują przebieg od skazania, przez cierpienie aż do ukrzyżowania Jezusa.
Godziny otwarcia: |
kwiecień – październik listopad – marzec |
Ceny biletów wstępu: |
dorośli: 50 Kč
Zwiedzanie poza godzinami otwarcia możliwe po uprzednim uzgodnieniu Wzór tekstu po niemiecku, angielsku, czesku, francusku, rosyjsku i hiszpańsku |
Msze święte: |
Kaplica loretańska – każdy ostatni wtorek miesiąca od godz. 15:00 |
Pielgrzymki: |
Porciunkulafest, kościelne uroczystości odpustowe – pierwsza sobota sierpnia |
Kontakt: |
Loretánská kaple s ambitem
|
Do zwiedzania udostępnione są stałe ekspozycje: |
|
Loretánská kaple s ambitem
Tř. 9. května 149/27, 408 01 Rumburk
Telefon: +420 604 555 922
E-mail: loreta.rumburk@seznam.cz www.loretarumburk.cz
www.poutni-mista-sluknovsko.cz