Skip Navigation

Związku Sześciu Miast

Oberlausitz Kulturentdeckerland oberlausitz_kulturentdeckerland_logo
Bautzen i Görlitz w Górnołużyckim Związku Sześciu Miast

Bautzen i Görlitz

w Górnołużyckim Związku Sześciu Miast

Goerlitz Stadtzentrum © TMGS Werbeagentur Fouad Vollmer

Przeżyć historię i historie w zabytkowych miastach

Wiele wież. Dobre widoki.

Serbołużyckie zwyczaje i tradycje są integralną częścią życia w Bautzen. Miasto wież oferuje interesujące środowisko kulturowe i ma fascynującą starówkę ze szczególnymi, rustykalnymi zajazdami. To tutaj ożywa okres świetności Związku Sześciu Miast.

Budziszyn (serbołużycki Budyšin) jest najstarszym miastem w Związku Sześciu Miast. Podczas wizyty odkryjecie ślady Łużyczan, najmniejszego narodu słowiańskiego, który od wieków mieszka na Górnych Łużycach. Drogę wskazują dwujęzyczne nazwy. Z około 1400 zabytkami architektonicznymi ze wszystkich epok, miasto jest ekscytującym podręcznikiem historii. Średniowieczna starówka stanowi tło dla imprez i wycieczek po mieście. Szczególną atrakcją w ciągu roku są dni Wielkanocne z różnorodnym programem wydarzeń, takim jak konne procesje wielkanocne i jarmark wielkanocny.

Görlitwood i domy halowe

Görlitz oraz Zgorzelec łączą mosty nad Nysą. Codzienne życie kształtuje niemiecka i polska wspólnota. Wielu twierdzi, że Görlitz jest najpiękniejszym miastem w Niemczech. Wspaniałe fasady i dziedzińce obrazują handel i zmiany w mieście.

Atmosfera historycznego miasta handlowego jest bardzo żywa w Görlitz. Twórcy filmowi z całego świata odkrywają Görlitz jako miejsce kręcenia filmów. Rzeczywistość pokazuje Görlitz jako kosmopolityczne, kulturalne miasto z różnorodną ofertą wydarzeń. To, co pojawiło się przed wiekami w Görlitz, żyje do dziś: tętniące życiem uliczki, goście z różnych krajów i wspaniałe mury budynków. Najstarszą budowlą renesansową jest Görlitzer Schönhof. Został on doskonale odrestaurowany i jest siedzibą Muzeum Śląskiego. Wydarzenia, takie jak Dni Jazzu, Festiwal Uliczny "Via Thea" czy Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy, mogą być również okazją do odwiedzenia Görlitz.

Artystycznie i zaskakująco

Pierwsza wzmianka o Kamenz pochodzi z 1225 roku, a miasto spogląda wstecz na prawie 800 lat burzliwej historii. Do wielu zabytków dotrzemy przez wąskie uliczki. Autentyczne miejsca odnoszą się do czasów Lessinga w mieście.

Sztuka w Kamenz ma różnorodne oblicza: kształtowana jest przez wielkie nazwiska i nieznanych mistrzów. Czasami jest łatwa do odkrycia, często może być zbadana dopiero na drugi rzut oka. Nie spiesz się podczas wizyty! W mieście Lessinga, podobnie jak w Bautzen, Görlitz i Zittau, znajduje się stacja trójnarodowej trasy Via Sacra. Kamenz ma również wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o przyrodę. Będziesz zachwycony licznymi, wspaniale kwitnącymi rododendronami na Hutbergu, który słynie również z koncertów popularnych zespołów i wykonawców. 

Miasto piwowarów i tkaczy

Obecnie miasto znajduje się na terenie Polski i jest łatwo dostępne od strony niemieckiej. Wiele się wydarzyło w mieście w ostatnich latach, co widać w rynku z pięknymi domami. Czerwcowe Dni Lubania w imponujący sposób ukazują różnorodność kulturową miasta.

Najbardziej wysunięte na wschód miasto w czasach świetności Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast nazywało się Lauban i jest oddalone o dzień marszu od Görlitz. Swój dobrobyt zawdzięczało przejeżdżającym przez nie handlarzom, wykwalifikowanym rzemieślnikom i piwowarom. Na wysokości 45 metrów nad miastem góruje Wieża Bracka. Rozejrzyjcie się po Lubaniu - pracowite ręce wiele tu stworzyły. Uroczy kościół Marii Panny, zabytkowy "Dom Solny" i wspaniały renesansowy ratusz są zdecydowanie warte odwiedzenia. Gorąco polecamy również okolice Lubania.

Barokowa piękność

Zittau było określane jako miasto bogate wśród miast Związku. Fasady barokowych kamienic są imponującymi świadkami tego okresu. Wielkie bogactwo kulturowe miasta można zobaczyć szczególnie w skarbach naszych muzeów i podczas wydarzeń Teatru im. Gerharta-Hauptmanna Görlitz-Zittau.

W czasie Związku Sześciu Miast Zittau było drugim najbogatszym miastem w całej Saksonii. Ale unikalne skarby kultury miasto zawdzięcza również przedsiębiorczym handlarzom sukna. W 1312 r. sukiennicy założyli tu pierwszy cech Górnych Łużyc. Muzeum Kościoła św. Krzyża chętnie opowie wzruszającą historię dużego sukna wielkopostnego Zittau z 1472 r. Zittau działa transgranicznie. Złożenie wniosku o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2025 jest planowane przy wsparciu partnerów i będzie zależało od wyniku referendum w 2019 r.

Gdzie Związek miał swój początek

Löbau jest również nazywane miastem u podnóża gór. Löbauer Berg z żeliwną wieżą widokową jest popularnym celem wycieczek. Widok z wieży sięga daleko w głąb kraju, aż do Parku Krajobrazowego Gór Żytawskich i Gór Łużyckich.

Miejsce założenia Związku Sześciu Miast przez stulecia miało szczególne znaczenie dla całych Górnych Łużyc. Tutaj spotkali się radni i do dziś można tu znaleźć niezwykłe świadectwa z tamtych czasów. Pozwólcie się zainspirować urokowi Löbau, nawet jeśli radni miast członkowskich Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast wtedy, w sierpniu 1346 r., praktycznie nie mieli na to czasu. W Muzeum Związku Sześciu Miast i Rzemiosła znajdziecie wiele świadectw tego czasu, w tym Puchar Konwentu. Żeliwna wieża widokowa i Dom Schminke są jedyne w swoim rodzaju.

Związek Sześciu Miast

Górnołużycki Związek Sześciu Miast został założony w 1346 roku w Löbau, jako pakt o pomocy, gdyż handel i rzemiosło zyskiwały na znaczeniu. Cesarz Karol IV uznał Związek i w ten sposób wzmocnił pozycję miast wobec szlachty. Miasta wspólnie chroniły swoje szlaki handlowe i ustanawiały prawa. Radni spotykali się regularnie na konwencie, również w celu wyjaśnienia kontrowersyjnych kwestii. Sojusz trwał prawie 500 lat, zanim stracił na znaczeniu.

Miasta Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast - Bautzen, Görlitz, Kamenz, Löbau, Lubań (w Polsce) i Zittau, to dziś szczególne atrakcje dla podróżnych z bliska i daleka. Wspaniałe domy miejskie, dumne kościoły i fortyfikacje obronne świadczą o czasach, kiedy miasta były zjednoczone w średniowiecznym sojuszu. Miasta stanowią również tło dla różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Festiwale miejskie oferują różnorodne programy. W halach i teatrach wystawiane są tradycyjne i nowoczesne sztuki teatralne oraz odbywają się porywające koncerty - od Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych "Via Thea" i Festiwalu Staromiejskiego/ Święta Jakuby w Görlitz do Dnia Otwartego Zabytku i Staromiejskiego Festiwalu Woda! Sztuka! Światło! W Bautzen, jak i w każdym z sześciu miast, odbywają się liczne, małe i duże festiwale, których nie można przegapić. Podczas ekscytujących wycieczek miejskich z przewodnikiem, podkreśla się szczególne cechy każdego z miast. Pełne wydarzeń historie są opowiadane bardzo żywo. Skarby sakralne o randze europejskiej są prezentowane w imponujących kościołach. Cztery z niemieckich stacji Via Sacra znajdują się w miastach Związku Sześciu Miast. Wizyty w muzeach ukierunkowanych na różnorodną tematykę, często przynoszą efekty zaskoczenia i nową wiedzę. Warto poznać ofertę kulinarną w restauracjach. Historyczne, brukowane drogi na starówkach oddychają historią i zapraszają do podróży w czasie.

Czy wzbudziliśmy Twoje zainteresowanie?
Miasta Górnych Łużyc dla odkrywców Wydarzenia wielkanocne, festiwale miejskie i jarmarki bożonarodzeniowe w miastach Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast to coś więcej niż tylko wskazówka dla wtajemniczonych!

Podróż prowadzi do miast Bautzen, Görlitz, Kamenz, Löbau, Lubań i Zittau. Zapraszamy do poznania szczególnych cech tych miast i odkrycia śladów średniowiecznego Związku Sześciu Miast. Bautzen, jako miasto wież, oferuje wspaniałe widoki na okolicę i samo miasto. Görlitz, miasto nad Nysą, z ponad 4000 zabytków architektonicznych z niemal wszystkich epok, jest dziełem sztuki w dziedzinie planowania przestrzennego. Powiązane ze Zgorzelcem, polskim miastem siostrzanym, żyje w codzienności i kulturowej wspólnocie. Działał tu teozof - Jakob Böhme. Kamenz szczyci się również wielkimi nazwiskami, gdyż urodził się w nim Gotthold Ephraim Lessing. Ekscytująca jest także wycieczka do Löbau. Na górze Löbau można wejść na żeliwną wieżę. Lubań, dziś polskie miasto w Związku, zaprasza do odwiedzin oraz do zwiedzenia okolicy. W Zittau znajdują się oba płótna pokutne, które były sensacją, kiedy zostały znalezione i są jedną z 20 stacji Via Sacra na trójstyku granic. Tutaj trwają przygotowania do złożenia dokumentów aplikacyjnych, aby zostać stolicą kultury w 2025 roku.

Informacje na temat Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania lub przekażemy je do biur informacji turystycznej w miastach.

kontakt

Być gościem w Górnołużyckim Związku Sześciu Miast

Wspólna oferta turystyczna zaprasza do miast Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast. Dojazd indywidualny.

oferta turystyczna

Przeżycia kulturalne na zabytkowych starówkach

Zwyczaje wielkanocne, festiwale miejskie, koncerty, przedstawienia teatralne i plenerowe, jarmarki bożonarodzeniowe - serdecznie zapraszamy.

Wydarzenia

Pytania i odpowiedzi

Czy dojadę do miast autobusem i pociągiem?

Są połączenia kolejowe z Polski do Görlitz oraz Bautzen. (kierunek Dresden)

www.zvon-mobil.de

Czy w miastach można znaleźć stacje Via Sacra?

W Kamenz, Bautzen, Görlitz oraz Zittau znajdują się stacje Via Sacra.

Czy jest droga rowerowa prowadząca do miast Związku Sześciu Miast?

Wzdłuż saksońskiej drogi rowerowej - Sächsische Städteroute znajdują się miasta Kamenz, Bautzen, Löbau oraz Görlitz.

Broszura o kupcach i władcach

Broszura w czerech kolorach, w formacie A4 pokazuje na 20 stronach atrakcyjność miast Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast. Bardzo ciekawe teksty informacyjne i udany wybór zdjęć zapraszają do odwiedzenia miast Bautzen, Görlitz, Kamenz, Löbau, Lubań i Zittau. Przedstawiono wspólną historię Związku założonego w 1346 roku. Miejsca wycieczkowe i oferty turystyczne to przykłady do planowania podróży.

© 2024 Marketing-Gesellschaft
Oberlausitz-Niederschlesien mbH

   

Mit partnerschaftlicher Unterstützung der Landkreise Bautzen und Görlitz
sowie regionaler Sparkassen.